Kokoelmapalvelut

Kokoelmaesineen mittaus. Kuva Jenni Rantalainen.

Voit kysyä Satakunnan Museon kokoelmiin liittyvistä aiheista museon henkilökunnalta. Vastaukset ovat ilmaisia, mikäli niiden selvittäminen ei vaadi laajaa tutkimuksen tekoa. Museo ei tee arvioita esineiden rahallisesta arvosta.

Konservaattorit voivat vastata esimerkiksi kysymyksiin eri materiaalien säilyttämisestä ja hoidosta. Museon kokoelmiin on mahdollista tutustua sopimalla asiasta etukäteen. Voit tutustua kokoelmiimme myös Finna-palvelussa, johon lisäämme jatkuvasti uutta aineistoa.

Kokoelmapalveluita koskeva hinnasto sisältyy Satakunnan Museon palveluhinnastoon.

Ota yhteyttä:

Tietopalvelu yleensä: toimistosihteeri Pirjo Nybacka, p. 044 701 4594, pirjo.nybacka@pori.fi

Esinekokoelmat: amanuenssi Hanna Jaakola, p. 044 701 1059, hanna.jaakola@pori.fi

Arkeologinen kokoelma: arkeologi Leena Koivisto, p. 044 701 0930, leena.koivisto@pori.fi

Kuva- ja arkistokokoelmat: amanuenssi Minna-Liisa Salonsaari, p. 044 701 1062, minna-liisa.salonsaari@pori.fi

Finnassa julkaistujen kuvien tilaukset: satakunnanmuseo@pori.fi

Luonnontieteelliset kokoelmat: p. 02 621 1176, luontotalo.arkki@pori.fi

Esinekonservaattori Kaisa Lindewall, p. 044 701 1079, kaisa.lindewall@pori.fi

Tekstiilikonservaattori Jaana Seppälä, p. 044 701 1070, jaana.seppala@pori.fi

Intendentti, kokoelmat ja Rosenlew-museo: Leila Stenroos, p. 044 701 9510, leila.stenroos@pori.fi